Żydowski Kraków – mosty łączące przeszłość z teraźniejszością

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie kulturalne „Żydowski Kraków po wojnie – mosty łączące przeszłość z teraźniejszością”.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content can be shown below in an alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jego organizatorem jest Fundacja Polania, która od kilku lat organizuje przedsięwzięcia upamiętniające dzieje Żydów w Krakowie.

Nasze miasto szczyci się spuścizną różnorodnego bogactwa kulturowego. W powstaniu tego dziedzictwa miało swój udział wiele pokoleń Polaków, a także liczni przedstawiciele mniejszości narodowych, w tym Żydzi, którzy kilkaset lat temu znaleźli w Krakowie schronienie i zapuścili tu swoje korzenie. W zamian wnieśli w życie miasta dorobek swej pracy, światłą myśl oraz religijną tradycję judaizmu.

Kontynuując projekty z lat poprzednich w tym roku Fundacja postanowiła przybliżyć uczestnikom sytuację Żydów w Polsce po II wojnie światowej.

Zapraszamy 13 i 15 września 2019 r.

W piątek 13 września o godz. 18.00 w Centrum Resurrectionis (ul. Pawlickiego 1) odbędzie się spotkanie edukacyjne. Udział wezmą świadkowie historii: Batia Brauner, Zofia Radzikowska i Marek Szajnerman. Spotkanie poprowadzi Janusz Poniewierski.

W niedzielę 15 września o godz. 16:00 w JCC Krakow (ul. Miodowa 24) zaplanowano natomiast wykład dra hab. prof. Łukasza Tomasza Sroki „Żydzi w powojennym Krakowie (od stycznia 45’ do wydarzeń Marca 68’), pomiędzy rozpaczą, nadzieją i zwątpieniem”. Drugim punktem programu będzie rozmowa z Michałem Sobelmanem – uczestnikiem wydarzeń Marca’68.

Będzie możliwość by poznać świadków historii, wysłuchać ich opowieści, podjąć refleksję nad losami żydowskich mieszkańców Krakowa oraz poszukiwać odpowiedzi na pytania:

  • Dlaczego Żydzi, którzy przetrwali Zagładę i powrócili do swoich domów z obozów koncentracyjnych oraz miejsc zsyłki, nie mogli tu pozostać i odbudowywać swego życia na ziemi, którą kochali jak własną ojczyznę?
  • Dlaczego nie potrafiliśmy razem tworzyć wspólnego domu, wspólnej ojczyzny?
  • Czy w odzyskanej po wojnie Polsce wszyscy jej obywatele mieli równe prawa i byli jednakowo chronieni przed przemocą?
  • Jaki jest bilans strat: społecznych, ekonomicznych, kulturalnych i duchowych, spowodowanych masową emigracją Żydów?

Wydarzenie zakończy koncert muzyki w Synagodze Tempel, o godzinie 18.00. Wystąpią Joachim Mencel z zespołem, chór JCC i Jarmuła Band.

Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” jest partnerem tego wydarzenia.

Link do wydarzenia na Facebooku TUTAJ.

Our partners