Wręczenie Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała SJ

Serdecznie zapraszamy na ceremonie wręczenia Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała SJ. Uroczystość odbędzie się w czwartek 1 marca 2012 r. o godz. 10.00 w Akademii Ignatianum w Krakowie przy ul. Kopernika 26 (Aula Wielka im. Ks. Grzegorza Piramowicza SJ).

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content can be shown below in an alternative language. You may click the link to switch the active language.

Laureaci Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała SJ za rok 2011

KS. DR MANFRED DESELAERS
Ks. dr Manfred Deselaers jest katolickim księdzem z diecezji Aachen (Akwizgran). Po maturze w 1974 roku w Viersen i semestrze studiów prawniczych w Bonn, w latach 1975-1976 przebywał w Izraelu jako wolontariusz z ramienia niemieckiej organizacji Akcja Znaku Pokuty/Służby na Rzecz Pokoju. W Izraelu po kursie językowym w kibucu Dovrat, większość swojej półtorarocznej służby spędził w Jerozolimie pracując w domu dla dzieci niepełnosprawnych. Następnie studiował teologię w Tübingen (1976-1981) i Chicago (1978-1979). W 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze Aachen, następnie był wikariuszem w Mönchengladbach, gdzie pracował również w zarządzie Towarzystwa Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej.
W październiku 1989 roku dzięki wcześniejszemu wsparciu nieżyjącego już biskupa Klausa Hemmerle, rozpoczął w Polsce służbę na rzecz pojednania polsko –niemieckiego. Początkowo uczył się języka polskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 3 października 1990 roku mieszka w parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. W 1991 roku uzyskał tytuł licencjata na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie następnie obronił swoją pracę doktorską „Bóg a zło w świetle biografii i wypowiedzi Rudolfa Hössa komendanta Auschwitz” (1996).
Obecnie poświęca się pracy na rzecz pojednania polsko – niemieckiego i chrześcijańsko – żydowskiego w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Od 2001 roku jest członkiem Zarządu Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy oraz odpowiada za dział programowy. Od maja 2006 roku jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a od 2008 roku – wiceprezesem Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Jest członkiem Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce i wykładowcą teologii fundamentalnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Ks. dr Manfred Deselaers jest także autorem wielu publikacji, wśród których są między innymi: „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił…?” [1997, Wyd. Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu], „Bóg a Zło” [(tłum. z niem.. Gott und das Böse) 1999, Wyd. WAM, Kraków], „Dialog u progu Auschwitz”, [2003, Wyd. UNUM, Kraków], „Bóg i Auschwitz”, [2007, Wyd. UNUM, Kraków]. Jest także redaktorem tomu „Dialog u progu Auschwitz, tom 2. Perspektywy teologii o Auschwitz” [2010, Wyd. UNUM, Kraków].
Odznaczony przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu za Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej (2005), uhonorowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów tytułem Człowieka Pojednania. Laureat wielu innych Nagród i wyróżnień.

ANNA LEBET-MINAKOWSKA
Anna Lebet-Minakowska jest kustoszem w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz organizatorką serii wykładów „Judaizm – poznać znaczy zrozumieć”, które prowadzi od około dziesięciu lat. Wykłady odbywają się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie i gromadzą wielu zainteresowanych tematyką żydowską i relacjami żydowsko-chrześcijańskimi. Przykładowe tematy wykładów to: Między judaizmem a chrześcijaństwem – Święto Paschy – MNK (2003), Polin – “tu odpoczniesz”. Wobec sąsiadów – swoi czy obcy? – MNK(2006), Wystrój synagogi a wystrój kościoła. Podobieństwa i różnice – MNK (2007), Święta żydowskie i święta chrześcijańskie. Podobieństwa i różnice – MNK (2007), Żydzi – polscy”, czy polscy Żydzi? – MNK (2007), Życie codzienne w przedwojennych polskich sztetlach. Przykład tolerancji – MNK (2008).
W ramach projektu wykładów w Muzeum Narodowym w Krakowie ukazała się książka również książka autorstwa p. Lebet-Minakowskiej: „Judaizm – poznać znaczy zrozumieć. Kultura i sztuka Żydów w przedwojennej Polsce” [Kraków 2008].
Anna Lebet-Minakowska była także inicjatorem i koordynatorem projektów opracowywania i publikacji wydawnictw popularyzujących galerię judaików w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ich efektem były publikacje katalogowe oraz seria artykułów i materiałów edukacyjnych, m.in.: „Katalog Judaików. Część 1: Tkaniny” [Kraków – Warszawa 2008]; „Judaika. Przewodnik” [Kraków – Warszawa 2008]; „Judaika w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie” [Kraków 13-14 grudnia 2008 – specjalny dodatek do Gazety Wyborczej].
Innym przykładem działalności Anny Lebet-Minakowskiej jest jej aktywność w środowisku żydowskim, udział w spotkaniach i wykładach organizowanych między innymi przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów.
Anna Lebet-Minakowska prowadzi także wykłady otwarte w innych instytucjach muzealnych, edukacyjnych i religijnych – przede wszystkim w Krakowie, ale także w innych miastach w Polsce. Była kuratorką wystaw muzealnych poświęconych tematyce żydowskiej (np. Sztetl. Miejsca. Ludzie, wystawa akwareli, grafik i rysunków ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz współprowadząca szkolenia dla muzealników i przewodników miejskich.

Zaproszenie na ceremonię wręczenia Nagrody im. ks. St. Musiała SJ – 01 marca 2012 r.

Download

Our partners