Spotkanie z profesorem Gezą Vermesem

W dniu 8 grudnia 2008 w Synagodze Kupa przy ul. Miodowej 27 w Krakowie odbyło się spotkanie z profesorem Gezą Vermesem (Jewish Studies - University of Oxford). Było to pierwsze spotkanie z cyklu "Spotkań w synagodze", któremu patronuje Klub Przymierze.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content can be shown below in an alternative language. You may click the link to switch the active language.

Geza Vermes urodził się w 1924 r. na Węgrzech w rodzinie żydowskiej. Kiedy miał 7 lat, został ochrzczony wraz z rodzicami. Oboje rodzice kilka lat później zginęli w Holokauście. Sam Geza Vermes po wojnie wstąpił do seminarium i został księdzem. Studiował najpierw w Budapeszcie, potem na Uniwersytecie Katolickim w Leuven, gdzie poznał języki orientalne i obronił dysertację doktorską na temat zwojów z Morza Martwego.

W 1957 r. opuścił Kościół katolicki i powrócił do judaizmu. Podjął pracę brytyjskim University of Newcastle, następnie w Oxfordzie, gdzie przed swoim odejściem na emeryturę został pierwszym profesorem Jewish Studies na tej uczelni.

Our partners