Promocja książki Witolda Stankowskiego “Szymon Wiesenthal. Biografia”

W tym roku, dokładnie 21 października przypada 15 rocznica (1994 r.) nadania Szymonowi Wiesenthalowi (słynnemu ’’łowcy nazistów’’) doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i 100 rocznica Jego urodzin.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content can be shown below in an alternative language. You may click the link to switch the active language.

Szymon Wiesenthal. BiografiaOsoba Szymona Wiesenthala na trwałe wpisała się w historię XX wieku. Druga wojna światowa szczególnie tragicznie doświadczyła społeczność żydowską, w tym rodzinę Wiesenthalów. Pochodzący z Buczacza Szymon Wiesenthal, polski inteligent pochodzenia żydowskiego, podczas wojny utracił 89 członków swojej rodziny. Przeszedł kilka obozów koncentracyjnych, otarł się wielokrotnie o śmierć, był świadkiem tragedii ludzi wolnych, zniewolonych przez okrutny totalitaryzm hitlerowski. Po wojnie, swoje życie poświęcił poszukiwaniu zbrodniarzy hitlerowskich. Jego filozofią stało się wołanie o sprawiedliwość. Kierował się nie zemstą i odwetem, ale prawem. Nie bez oporów ze strony różnych kręgów, torował drogę sprawiedliwości. Założył Centrum Dokumentacji w Wiedniu i inne instytucje, walczące z nietolerancją i antysemityzmem.

Dotychczas Sz. Wiesenthal nie doczekał się po swojej śmierci biografii. Książka Sz. Wiesenthal. Biografia.Wyd. „Książka i Wiedza”, Warszawa 2009, Witolda Stankowskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęcona tej wspaniałej i niezwykłej osobie, wypełnia tę lukę. Została przygotowana w oparciu o materiały źródłowe, archiwalne z przedmową ambasadora w stanie spoczynku, prof. Szewacha Weissa.

Klub Chrześcijan i Żydów “Przymierze” i Centrum Społeczności Żydowskiej JCC w Krakowie zapraszają na promocję monografii prof. dr hab. Witolda Stankowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zatytułowanej “Szymon Wiesenthal. Biografia” (Wydawnictwo Książka i Wiedza, 2009). Spotkanie wraz z dyskusją panelową odbędzie się w dniu 20 października (wtorek) o godz. 18:00 w siedzibie Centrum Społeczności Żydowskiej JCC w Krakowie, ul. Miodowa 24.

Download

Our partners