Nie żyje Krzysztof Kozłowski

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krzysztofa Kozłowskiego (1931−2013), b. senatora RP, ministra spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, wieloletniego zastępcy redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, wykładowcy KUL, doktora filozofii.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content can be shown below in an alternative language. You may click the link to switch the active language.

Krzysztof KozlowskiSenator Kozłowski rozumiał wagę dialogu polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego, nic dziwnego zatem, że należał do grona współzałożycieli i aktywnych członków krakowskiego Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Zasiadał również w Kapitule Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała.

Był człowiekiem aktywnym, do końca starał się kształtować polską rzeczywistość. Kiedy pytano Go o credo polityka i osoby działającej publicznie, odpowiadał, cytując jedno z ewangelicznych błogosławieństw: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi”. Warto zauważyć – dodawał – że błogosławieństwem tym nie są wcale obdarzeni „ci od walki, od zwycięstw, od siłowych rozwiązań, ani ci, których uważa się za nieugiętych, bezkompromisowych − ale ci, «którzy wprowadzają pokój». Może warto przez chwilę się nad tym zastanowić, by zrozumieć, co znaczy zaprowadzanie pokoju”. I dalej: „Życzyłbym wam wszystkim i sobie pokoju i tego, żebyśmy wprowadzanie owego pokoju traktowali jako zadanie”.

Our partners