Oświadczenie Klubu „Przymierze” w sprawie wydarzeń w Kaliszu

Jako członkowie Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, stawiający sobie za cel budowanie wspólnej przyszłości, pozostajemy wciąż w szoku po wydarzeniach, jakie miały miejsce 11 listopada w Kaliszu.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content can be shown below in an alternative language. You may click the link to switch the active language.

Symboliczne spalenie tekstu Statutu Kaliskiego jest karygodnym aktem antysemityzmu, całkowitym wypaczeniem postawy patriotycznej i działaniem jawnie sprzecznym z nauką Kościoła katolickiego. Jest złem i nie można go nazwać inaczej. Głęboko niepokoi również fakt, że czyn ten spotkał się z aprobatą zgromadzonych, a wznoszone hasła budziły skojarzenia z okresem, którego tragicznym finałem stała się Zagłada sześciu milionów Żydów. Co więcej, w obronie sprawców staje m.in. polski parlamentarzysta, a organizatorzy zapowiadają kolejne akcje.

Budzi naszą nadzieję szybka i jednogłośna reakcja przedstawicieli wielu Kościołów, wspólnot religijnych i organizacji. Podpisujemy się pod wyrażanymi przez nich słowami potępienia wobec antysemickiego zajścia i pod wyrazami wsparcia dla członków społeczności żydowskiej w Polsce. Chcemy jednak, by taka mobilizacja nie była nigdy więcej potrzebna.

Oczekujemy od władz krajowych i samorządowych nie tylko zdecydowanych działań wobec uczestników wydarzeń z Kalisza, ale przede wszystkim aktywnej i konsekwentnej polityki, która uniemożliwi podobne haniebne akty w przyszłości.

 

Zarząd w imieniu Członków Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”

Our partners