Oświadczenie Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”

Dwa miesiące temu terroryści z Hamasu zaatakowali Izrael, zabijając ponad tysiąc osób, raniąc tysiące kolejnych, a kilkaset biorąc do niewoli. Byliśmy świadkami czystego zła, które zasługuje na najwyższe potępienie i którego nie da się usprawiedliwić ani zrelatywizować.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content can be shown below in an alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wojna pomiędzy Izraelem i Hamasem pochłonęła już tysiące ofiar, w tym wiele kobiet i dzieci. Każda niewinna śmierć po którejkolwiek ze stron budzi nasz głęboki sprzeciw. Z każdym dniem oczekujemy momentu, w którym ustanie przemoc, osoby przetrzymywane w niewoli zostaną uwolnione, a mieszkańcy będą mogli wrócić do normalnego życia. Znając historię tej części świata zdajemy sobie sprawę, że w tym przypadku nie ma prostych rozwiązań – tym bardziej liczymy na to, iż nie zabraknie ludzi, którym sprawa pokoju leży głęboko na sercu. Proces pokojowy jest niezbędny i nie może skończyć się tylko na słowach.

Z niepokojem obserwujemy, że w ostatnim czasie fala antysemityzmu rozlała się na cały świat. Nasilają się ataki na synagogi i cmentarze żydowskie, coraz więcej jest aktów fizycznej czy słownej agresji. Podczas licznych demonstracji wznoszone są jawnie antysemickie hasła i nawoływania do unicestwienia państwa Izrael. Wśród społeczności żydowskich rośnie poczucie zagrożenia, coraz więcej osób ukrywa swą tożsamość, rozważa zmianę miejsca zamieszkania, spotyka się z różnymi formami dyskryminacji. To w oczywisty sposób budzi skojarzenia z latami 30. XX wieku i zmusza do powiedzenia jednoznacznego „Nie!”.

Również w Polsce odnotowujemy wyraźny wzrost liczby antysemickich wystąpień. Lektura internetowych komentarzy zaskakuje skalą nienawiści i żywą obecnością antyżydowskich stereotypów.

Jako Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” czujemy się zobowiązani przypominać, że antysemityzmu nie da się w żaden sposób pogodzić z chrześcijaństwem. Powtarzamy za Janem Pawłem II, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i ludzkości, a za papieżem Franciszkiem – że chrześcijanin nie może być antysemitą. Stwierdzenia te znajdują rozwinięcie w nauczaniu Kościoła, który zachęca chrześcijan do odkrywania żydowskich korzeni swojej wiary, budowania braterskich relacji z Żydami, wspólnego dawania świadectwa o Bogu i budowania pokoju.

Grudniowy czas, kiedy Żydzi rozpoczynają świętowanie Chanuki, a chrześcijanie poprzez Adwent przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia, to dobry moment, by z jednej strony wyrazić wsparcie dla tych spośród nas, którzy spotykają się z jakąkolwiek formą agresji, a z drugiej – by samemu dokonać rachunku sumienia, czy nie przyłożyliśmy do tego ręki.

Our partners