“Kulturotwórcza rola Jana Pawła II. Oświęcim” – zapraszamy na seminarium online!

Zapraszamy do udziału w seminarium online w ramach cyklu "Kulturotwórcza rola Jana Pawła II", organizowanego przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II. Tym razem – po Częstochowie, Zakopanem i Krakowie – spojrzymy na ten temat w kontekście Oświęcimia. Wydarzenie odbędzie się 24 września o godzinie 17 na platformie Zoom. Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" jest partnerem tego wydarzenia.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content can be shown below in an alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież!” mówił Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w roku 1979, stając na ziemi oświęcimskiej. Wątki, które podejmie w homiliach i wystąpieniach (sens cierpienia, rola męczenników w przekazywaniu wiary, relacje chrześcijańsko- i polsko-żydowskie, prawa człowieka) pojawiają się w jego nauczaniu jeszcze jako biskupa krakowskiego, zaangażowanego w przygotowanie beatyfikacji o. Maksymiliana Kolbego.

Te wątki chcielibyśmy podnieść po raz kolejny podczas seminarium. Zapytamy o to, w jaki sposób myślenie i nauczanie Karola Wojtyły/Jana Pawła II na te tematy, myślenie, które samo ulegało stopniowej ewolucji, które poszerzało się i pogłębiało wraz z kolejnymi spotkaniami (np. ze społecznością żydowską, z byłymi więźniami, z ocalałymi z Zagłady) znalazło odzwierciedlenie w kulturze pojmowanej przez nas przede wszystkim jako budowanie przestrzeni międzyludzkiej. Jak, inspirowana i wspierana przez nie, tworzona była płaszczyzna międzynarodowego i międzyreligijnego dialogu.

Czy miało to jakiś wpływ na życie mieszkańców Oświęcimia?

I wreszcie: jak żyje się w Oświęcimiu dzisiaj? To miasto wielu instytucji, które za cel postawiły sobie edukację i budowanie przestrzeni spotkań międzyludzkich wolnych od przemocy i otwartych na dialog. Nie wszystkie one odwołują się do nauczania Jana Pawła II, jednak trudno wyobrazić sobie ich działalność bez atmosfery pojednania, do której stworzenia przyczynił się papież z Polski.

Czy to miasto ma szansę, nie przestając świadczyć o swojej tragicznej przeszłości, stać się symbolem pojednania i życia? Miejscem, skąd – dzięki nieustannie prowadzonej refleksji i modlitwie – na cały świat płynie głos wzywający do pojęcia odpowiedzialności, zaangażowania na rzecz pokoju, sprawiedliwości i solidarności ogólnoludzkiej?

W spotkaniu udział wezmą:

dr Alicja Bartuś (OIPC)

Marta Titaniec (PRChiŻ)

dr Joanna Barcik (UPJP II)

ks. dr Manfred Deselaers (CDiM)

Jakub Drath (Klub Chrześcijan i Żydów “Przymierze”)

UWAGA: Zgłoszenia uczestnictwa prosimy przesyłać na adres: zgloszenia.seminarium@centrumjp2.pl. Osoby zarejestrowane na seminarium otrzymają fragmenty wystąpień Jana Pawła II związanych z podejmowaną tematyką.

WIĘCEJ INFORMACJI O CYKLU NA STRONIE CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II

Our partners