17 stycznia. Zapraszamy na obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

Zapraszamy na krakowskie obchody XXVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Tegoroczny temat to: SZALOM/Pokój - Dar Boga.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content can be shown below in an alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wydarzenie odbędzie się 17 stycznia w auli bł. Jakuba Strzemię przy bazylice oo. Franciszkanów, przy ul. Franciszkańskiej 4.

– godz. 17.00 – Liturgia Słowa pod przewodnictwem bpa Roberta Chrząszcza

Homilia: o. Krzysztof Homa SJ

Muzyka: Karolina Ruchlewicz, Jakub Jankiewicz, Maria Korczyńska

 

– godz. 18.00 – Wykłady

Rabin Avi Baumol – Szalom z perspektywy żydowskiej

Dr hab. Marcin Majewski (UPJPII) – Idea “Szalom” w Biblii hebrajskiej

 

„SZALOM / Pokój – Dar Boga”

– Wydaje się nam, że szukanie innego tematu byłoby zwykłą ucieczką od rzeczywistości. Nasza rzeczywistość JEST pełna wojny. W świecie wokół nas giną ludzie – niejednokrotnie tysiącami! Inni trafiają do niewoli, inni opłakują jednych i drugich. Inni z przerażeniem patrzą na gruzy swoich domów czy zakładów pracy. Wszyscy o tym rozmawiamy – dyskutujemy, spieramy się (o politykę, o innych) – czasami równie zażarcie, co bez przekonania, że cokolwiek w tym zakresie zależy od nas… No bo ostatecznie: Co my możemy? Jaki mamy wpływ na decyzje wielkich tego świata? Na nadprodukcję broni? Na dominującą wiarę w rozstrzygnięcia oparte o siłę? – napisał w słowie przygotowanym na tegoroczne obchody kard. Grzegorz Ryś, Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

– Z drugiej strony jednak: czy naprawdę możemy nie robić NIC?! Czy wolno nam pozostać biernymi? Czy możemy pozostać ludźmi wiary, nie będąc ludźmi pokoju? Wszyscy pewnie czujemy, że NIE. Pozostaje jednak pytanie: Co i jak możemy uczynić? I z tym pytaniem na szczęście nie pozostajemy sami. Możemy się zwrócić z nim do naszego Boga – Chrześcijanie i Żydzi RAZEM. Możemy się poddać Jego Słowu, które wspólnie odczytujemy. Z wiarą, że jest ONO (Słowo Boga) nie tylko mądre, ale i stwórcze! Ono nie tylko ogłasza POKÓJ, ale go także zaprowadza – stwierdza kardynał.

Centralne obchody

Obchody Dnia Judaizmu organizuje Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Co roku przygotowuje je inna polska diecezja – tym razem będzie to diecezja radomska. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

Our partners