Bella Szwarcman-Czarnota i prof. Wacław Wierzbieniec laureatami Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała

3 marca już po raz dziewiąty wręczona zostanie Nagroda im. Ks. Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Za twórczość w duchu dialogu nagrodzona została tłumaczka i pisarka Bella Szwarcman-Czarnota, a za działalność społeczną – prof. Wacław Wierzbieniec, historyk.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content can be shown below in an alternative language. You may click the link to switch the active language.

Bella Szwarcman-Czarnota jest pisarką, tłumaczką i publicystką. Ma w swoim dorobku imponującą liczbę tłumaczeń, dzięki którym polscy czytelnicy mogli zapoznać się z twórczością żydowskich autorów. To m.in. wspomnienia Jechiela Rajchmana „Ocalałem z Treblinki”, „Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma” Menachema Kipnisa czy „Żydowskie bajki z Czerniowców” Eliezera Sztejnbarga. Własna twórczość Belli Szwarcman-Czarnoty koncentruje się wokół tematyki dotyczącej kobiet w judaizmie, stanowiąc istotny głos wobec dominującej, „męskiej” interpretacji Tory. Jedna z książek poświęconych tej tematyce, „Księga kobiet – kobiety Księgi”, ukazała się w katolickim wydawnictwie, a wcześniej – w formie bloga – na katolickim portalu, dając odbiorcom wyjątkową okazję do zapoznania się z bogactwem żydowskiej kultury.

Prof. Wacław Wierzbieniec jest historykiem, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorem licznych książek i artykułów dotyczących historii i kultury Żydów w XIX i XX w. Swoje zainteresowania naukowe łączy z ogromnym zaangażowaniem w promowanie dobrych relacji polsko-żydowskich. Zainicjowane przez niego w Rzeszowie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu są już teraz organizowane w 23 miejscowościach na Podkarpaciu. Prof. Wierzbieniec był też współorganizatorem licznych wydarzeń upamiętniających dziedzictwo żydowskie na Podkarpaciu. Jego działania dały impuls, dzięki któremu wiele nowych osób angażuje się w działalność na rzecz spraw polsko-żydowskich.

Do Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała za 2016 rok w kategorii za twórczość byli nominowani także Adam Bartosz i Jan Grosfeld. Za działalność społeczną nominację otrzymały natomiast Agnieszka Cahn i Bente Kahan.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w piątek 3 marca o godzinie 12. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzień wcześniej o godz. 18 w kościele p.w. św. Barbary w Krakowie zostanie odprawiona msza w intencji śp. ks. Stanisława Musiała.

Our partners